תולעים אצל כלבים

כנגד תולעים אצל כלבים נהוג לתלע כל חצי שנה במסגרת שגרת החיסונים. אך לעיתים קורה כי הבעלים מדווחים שנראו תולעים אצל הכלבים בעת מתן צואה עוד בטרם עברה לה חצי שנה ממועד התלוע האחרון. מהן אותן תולעים אצל כלבים, מאיפה מגיעות וכיצד יש לטפל בהן?

תולעים אצל כלבים מחולקות לכמה משפחות כאשר שתי המשפחות הנפוצות ביותר הן התולעים העגולות והתולעים השטוחות.  תולעים אצל כלבים מעדיפות את מערכת העיכול ונמצאות בעיקר במעיים. כאשר יש פעילות מעיים – מתן צואה, ניתן לראות לפעמים בצואת הכלב את התולעים, וניתן גם לראות את התולעים השטוחות באזור פי הטבעת של הכלב או במקום מרבצו (הן נראות לבנות וקטנות וכאשר הן מתייבשות, צורתן דומה לגרגר סומסום צהבהב).

ההדבקה בתולעים אצל כלבים מתרחשת בכמה אופנים. תולעי המעיים השטוחות, הנקראות גם תולעי סרט, מועברות לכלב ע"י בליעה של פרעוש בעת התגרדות או ליקוק עצמי. בגוף הפרעוש ישנן תולעים צעירות אשר לאחר שהכלב בולע את הפרעוש, בוקעות מגופו לתוך מערכת העיכול של הכלב. הימצאות פרעושים יכולה להעיד כמעט תמיד על הימצאות תולעים אצל הכלבים ולכן יש לדאוג לטיפול שגרתי כנגד פרעושים, הכולל הדברה מקומית על הכלב בעזרת אמפולות ורצוי גם הדברה סביבתית של מקום מרבצו של הכלב.

ההדבקות בתולעי מעיים עגולות, מתרחשת כאשר הכלב בא במגע עם צואה, אדמה, חיה מתה בהן יש ביצי תולעים או זחלי תולעים (שלב צעיר של התולעת). לאחר שהכלב בולע ונדבק בתולעים המעיים, הוא הופך להיות נשא בעצמו וצואתו יכולה להדביק כלבים אחרים.

תולעים אצל כלבים עוברות בקלות מכלב לכלב ומאוד מדבקות, אך ניתן לטפל ובקלות ע"י מתן תלוע (כדור). טיפול מונע כולל מתן תלוע כל חצי שנה, והטיפול בתולעים עצמן הוא מתן תלוע נוסף, כשבוע לאחר מתן הכדור הראשון. דבר חשוב שיש לדעת הוא שההדבקה בתולעים עגולות יכולה להתרחש עוד בהימצאות הגורים ברחם אימם ולכן ישנה חשיבות רבה לטיפול ומניעת תולעים אצל כלבים גם בכלבה בהריון.