ניתוחים בחיות מחמד – לא על רגל אחת. או בעצם כן.

יש מספר ניתוחים בחיות מחמד אשר פופולארים מאוד ולא מעט אנשים מכירים, שמעו עליהם או אפילו עשו אותם לבעלי החיים שלהם והם ניתוחי העיקור בכלבות וחתולות וניתוחי הסירוס בכלבים ובחתולים. את ניתוחי הסירוס והעיקור בחיות המחמד יש לבצע החל מגיל שישה חודשים ולרוב מדובר על ניתוחים אלקטיבים (הכוונה היא לניתוחים הנקבעים מבעוד מועד ואינם מוגדרים כניתוחי חירום).


ישנם ניתוחים בחיות מחמד אשר אינם צפויים ובהם ניתן לראות ניתוחים קיסריים בכלבות בהריון אשר אינן יכולות להמליט בכוחות עצמן, ניתוחים להסרת גידולים, ניתוחים במערכת העיכול הקורים בעקבות חסימת מעיים בשל אכילה או בליעה של גופים זרים וכדומה.ניתוחים וטרינרים כוללים בין היתר גם קטיעות רגליים. לצערנו ישנן מחלות אשר עלולות להביא לכך כי נכון יותר לכלב להתרגל להשתמש ברגל אחת פחות מאשר להמשיך לסבול את הכאבים הכרוכים בהתעקשות לשמור על ארבעת רגליו.

 

ניתוחים בחיות מחמד


מרכיב חשוב להצלחתם של הניתוחים, מעבר לברור מאליו שצריך רופא וטרינר מנתח, הם התנאים הנלווים אשר רצוי לבדוק אותם בטרם מחליטים על ביצוע אותם ניתוחים. יש לוודא כי למרכז הרפואי יש צוות חדר ניתוח מיומן (מרדים, טכנאי), כי יש בו את הציוד הנדרש לביצוע אבחון מדויק ככל הניתן (רנטגן, אולטרסאונד), יש לוודא כי קיימת אפשרות לבצע בדיקות דם וכי אכן מקפידים להרדים את בעל החיים רק לאחר כי נלקחו ונבדקו בדיקות הדם. וחשוב לא פחות לוודא כי לאחר הניתוח יש לבעל החיים מקום נוח להתאושש בו ולקבל טיפול תומך עד אשר הוא יכול להשתחרר הביתה, או בעת הצורך, תא נוח לאשפוז ממושך יותר.ניתוחים בחיות מחמד הם חלק בלתי נפרד מהטיפול הנכון והטוב שאנחנו יכולים לתת לבעלי החיים שלנו, רק שמוטלת עלינו האחריות לוודא כי אנחנו בוחרים במקום הנכון ובזמן הנכון לבצע אותם.