טיפולי חירום בחיות וצרות אחרות

הניידת הוטרינרית של האוס מגיעה ברוב המקרים לביקורי בית מתוכננים, אשר נקבעו מראש והכוללים בדרך כלל חיסונים שגרתיים כגון כלבת, משושה תילועים וכדומה, אך לעיתים קורה שהניידת יוצאת למקרה חירום בחיות הבית או בבעלי חיים שנמצאו נטושים.

מהם מקרי חירום בחיות?

מקרי חירום יכולים להיות מקרים המובנים מאליהם כזקוקים לטיפול וטרינרי מיידי, לדוגמא תאונות דרכים כאשר הכלב או החתול נפגעים ממכונית חולפת, תקיפה ופציעה בעקבות מריבת כלבים (כלב בכלב או כלב בחתול), נפילת בעלי חיים מגובה רב (לרוב קורה בחתולים) ועוד ועוד.


אך חשוב לדעת שיש עוד מקרים ובעיות הדורשות את אותה התייחסות בהולה כמו במקרי חירום בחיות ובינהם המלטה אשר לא מתנהלת כסידרה, התייבשות ומכת חום (המתרחשים יותר בתקופת הקייץ, אך בישראל, לעיתים גם החורף חם מספיק...), הרעלות, הכשות נחש ועקיצות של חרקים העלולים לגרום לשוק, נפיחות באיזור הפנים, בעיות נשימה וצרות אחרות.


את מקרי החירום יש לזהות במהירות האפשרית ולזמן את הניידת הווטרינרית, הכוללת רופא וטרינר והמצוידת לטיפולי חירום בחיות והיכולה במידת הצורך (ולרוב קיים הצורך) לפנות את בעל החיים להמשך טיפול חירום או אישפוז אינטנסיבי במרכז הרפואי.


לעיתים, מוזמנת הניידת הווטרינרית לטיפול בבית במקרה אשר על פניו אינו מקרה חירום, לדוגמא: הכלב מתגרד מאוד באיזור הפנים ואינו אוכל. הרופא הוטרינר אשר מגיע לטפל בכלב מגלה כי מתחילה נפיחות הולכת וגדלה באיזור הפנים וקיים חשד אמיתי לעקיצת חרק או הכשה של נחש ומפנה את הכלב להמשך טיפול במרכז. דוגמא נוספת היא במקרים בהם הבעלים מדווחים על הכלב שהקיא כאשר חזר מטיול הבוקר, ועד הגעת הניידת הכלב הקיא עוד מספק פעמים דבר המתאים לחשד להרעלה.


אך דוגמאות לא חסרות ומה שחשוב זוהי תשומת הלב של הבעלים. זיהוי מוקדם של מקרי חירום והענקת טיפולי חירום בחיות אשר זקוקות לעזרה, יכול, במרבית המקרים להביא לטיפול טוב יותר וקל יותר מאשר במקרים המתדרדרים או המתגלים מאוחר יותר, או חס וחלילה מאוחר מידי.